Menu Úvod HW SW

Co používám a bez čeho se neobejdu

Už dlouhá léta jsem spokojeným uživatelem různých distribucí linuxu, Windows spustím tak jednou za měsíc a s Mac OS X nemám žádnou zkušenost. Nebudu tady psát článek na téma Linux vs Windows, tím už se zabývalo spoustu jiných. Linux používám prostě protože je pro mojí potřebu funkčnější, rychlejší, stabilnější a i já jsem díky tomu pak produktivější. Nejsem free software aktivista a nepoužívám to abych se odlišil - ať si každý používá co mu vyhovuje. Na mém hlavních počítači běží Manjaro s Xfce a na mých ostatních zařízeních většinou deriváty ubuntu (mám rád klasické jednoduché a rychlé grafické prostředí, které mi nesežere půlku RAM paměti - takže většinou Xubuntu nebo Lubuntu).
Mobilní zařízení mám všechny s Androidem, tam (bohužel) není jiná možnost. Žádný z pokusů o Linuxový telefon mě zatím nezaujal, Windows je na mobilech (díky bohu) mrtvý a iOS mi je proti srsti - jsem svobodomyslný člověk a ta jejich "oplocená zahrada" se mi hnusí, Apple navíc velmi nerad podporuje jakékoliv standardy (například mtp pro přenos souborů).

Prohlížeč

Nejsem náročný, stačí, když se mi správně a rychle načte co potřebuji - a to dnes splňují všechny velké i některé menší prohlížeče. Většinou používám Chromium, ale je mi to v podstatě fuk.

Média

Pro editaci videjí používám výtečný Kdenlive, funkcemi srovnatelný třeba s Adobe Premiere, ale Kdenlive je zadarmo a daleko rychlejší. Grafika pak v Gimpu, ale občas se hodí Kolourpaint, což je poměrně věrná replika Windows malování před vydáním Windows 7 (podobné je hlavně prostředí, funkcionalitu to má samozřejmě lepší...). Mezi přehrávači videa jasně vítězí VLC, ten prostě umí všechno (streamy přes všemožné protokoly, zabudované kodeky... vlastně nepamatuji, kdy bych potřeboval použít nějaký jiný přehrávač než VLC). Pro nahrávání obrazovky a her pak jedině OBS. Nahrávání a editace zvuků v Audacity.

Office

Běžně používám LibreOffice nebo WPS, raději mám LibreOffice, ale WPS má o něco lepší kompatibilitu s proprietárními formáty MS Office. Bohužel se občas nevyhnu spuštění MS Office ve wine. Pro prohlížení a editaci PDF sobourů je super Okular. Ještě zmíním imagemagick, ten slouží pro práci s obrázky, je hlavně vhodný pro hromadné konvertování. Já ale imagemagick nejčastěji používám, když chci udělat jeden pdf soubor z mnoha obrázků (např. z nafocených poznámek/skript).

Wine

Vrstva kompatibility (neemuluje hardware), která umožnuje spustit programy pro Windows na Linuxu nebo Macu. Pro běžné věci nepotřebuji žádný software pro Windows (jen výjmečne MS office, protože ten bohužel dominuje všude). Většina her je vyvýjená pro Windows, a náruživý hráči proto při přechodu na Linux u některých titulů narazí - hlavně na anticheat. Já ale zase takový hráč nejsem a když už, tak hraju spíše staré hry, ty nové mě prostě neberou. No a právě starší hry pro Windows často běží daleko lépe (a je menší problém je rozchodit) na Linuxu ve Wine, než na jakékoliv novější verzi Windows (8 a více). Wine proto používám téměř výhradně na hry.

Dosbox

Jak už jsem psal výše, mám rád staré hry - a to i ty hodně staré, které byly pro DOS. DOSbox je emulátor jak DOSu tak i téměř veškerého hardwaru, který se používal před rokem cca 1996/1997. DOSBox je opensource a je dostupný pro všemožné i nemožné platformy (Linux, Mac, Windows, Android, Symbian...). Pro hraní starých her je to nutnost.