Menu Úvod HW SW

Single Board Computers

Vlastním několik jednodeskových počítačů (ani jeden z nich není slavné Raspberry Pi), tady je k nim pár poznámek a mých zkušeností.

 

Cubieboard 2

Oficiální stránky - cubieboard.org, fóra - cubieforums.com.
První jednodeskový počítač se kterým jsem měl tu čest, mám ho od roku 2013. Dodnes slouží, má spoustu GPIO a navíc i SATA port (může proto docela dobře posloužit třeba jako domácí server). Co se týče OS, je pro cubieboard dostupných pár příchutí Ubuntu a Debianu a taky Android 4.2 (docela funkční, ale žádná sláva to taky není...). V Ubuntu/Debianu bývá na téhle desce problém rozchodit hardwarovou akceleraci videa, v Androidu většinou s videem nebývá problém. Jako přehrávač médií tahle deska neoslní, spíše jí lze použít jako nějaký server...
Jako operační systém doporučuji armbian - univerzální OS pro zařízení s Allwiner SoC (ze strany výrobce a komunity už prakticky žádný vývoj neprobíhá).

 

Odroid U3

Výrobce - Hardkernel, fóra - forum.odroid.com
Docela výkonný počítač se čtyřjádrovým procesorem Exynos (trochu lepší verze SoC, který byl v Samsungu Galaxy S3) a 2GB RAM. Na rozdíl od Cubieboardu není problém s hardwarovou akcelerací videa, proto se hodí i jako domácí přehrávač médií. Na Odroid U3 je také dostupných více linuxových distribucí a novější android. Komunita je oproti Cubieboardu také mnohem aktivnější (a hlavně stále aktivní). Tahle deska vcelku v pohodě poslouží i jako náhradní počítač pro případ krajní nouze.

 

Udoo x86

Výrobce - Udoo, fóra - Udoo
Moje poslední akvizice, ultimátní destička, plnohodnotný x86 počítač (intel SoC, 4GB ram) se zabudovaným arduinem (intel curie). Také má docela normální bios se všemi nastaveními, které očekáváte od desktopového počítače a není problém tam nainstalovat jakoukoliv x86 linuxovou distribuci nebo i Windows (včetně starších Windows 7).